Proč kupovat nový nábytek, když mohu mít na míru ze starého nepotřebného?
Obzvlášť v atypickém bytě nemám mnoho možností, jak efektivně uložit věci do klasického nábytku. A co si budeme povídat, nemůžu slíbit, když investuju do nábytku na míru, že nezměním preference a bude opravdu sloužit deset nebo dvacet let. Co si budeme povídat, jediné co vím jistě je, že všechno se mění.
Komoru nemám a potřebovala jsem úložné prostory pod šikmým stropem na sezónní věci, peřiny, batohy a tašky, spacáky, karimatky. Jsou to větší věci, takže poličky nedávaly smysl, a pak mi při vystěhovávání něčího bytu padl do oka peřiňák, který si s sebou nebrali. Takový divný kus nábytku, nikdy jsem ho neměla ráda, svým otvíráním dopředu a nahoru vypadá jako Adolfeen. Ale právě tím otvíráním je do prostoru pod šikmým stropem ideální, vejdou se do něj i objemnější věci.
Postup úpravy nábytku do podkroví
- Změřit prostor
- Odstranit nábytku nohy, aby byl prostor maximálně využit
- Seříznout zadní a horní stěnu maflem (neptejte se mne, co to je, na tohle mám lidi – což mi připomíná vtip: „Víte kolik skvělých žen je potřeba na výměnu žárovky? Žádná. Skvělá žená má plno skvělých mužů, kteří to udělají za ni.“ Tak asi tak.)
- Obrousit elektrickou bruskou
- Přes vyřízlý otvor je lepší přišroubovat obdelník sololitukvůli prachu. Já ho tam zatím nemám a po roce používání prvních dvou peřiňáků nemám pocit, že by se dovnitř prášilo
- Natřít dvě až tři vrstvy barvou na dřevo
- Zespodu nalepit koberec (chlupem dolu), aby se dalo nábytkem po sunovat a neodřela se podlaha
Další dva peřiňáky jsem teď sehnala za odvoz, stačilo se poptat v obecním sběrném dvoře.
Kolik strávíte broušením a natíráním času je jen na vás. Pro mne je rozhodující rychlost, s jakou mohu novou věc používat, takže se s tím nijak pečlivě nedělám. Možná to budu používat rok možná deset let, než přijde další změna. Ale při běžném provozu detaily nevnímám.
Já natírám všechno bílou barvou, jejíž výhodou je, že se nábytek „ztratí“, takže i když mám doma víc starého natřeného nábytku, návštěvy si toho ani nevšimnou.
Ze staré členité a tmavé obývákové stěny je nenápadná skříň. Věšák do chodby ze zbytku staré obývákové sestavy. Není místo na skříňky? Stačí pověsit na zeď. Sem by se stůl určitě nevešel, trocha improvizace s kusem desky a 4 nohamy.
1 thought on “Recyklace nábytku aneb úložné prostory do podkroví”