Pro inspiraci čtrnáctidenní roadtrip s dětmi 10 a 12 let po jižní Evropě. Ve zkratce, protože Honza si stěžoval, že mám ty články moc dlouhý. Cesta to byla spíš za atmosférou než za nejznámějšími památkami, za zeměpisem, dějepisem, uměním a architekturou. Podrobné info k jednotlivým místům jsem si většinou hledala až na místě a četla rovnou z mobilu, podle toho jak byla nálada na informace. Zeměpisné info k jednotlivým státům zde.
Ubytování
Já preferuji apartmány, abychom netahali moc věcí. Objednávali jsme na začátek července cca 10 dní předem a ještě bylo na výběr, cena za 2+2 kolem 2500,-/noc. Hledat dřív, určitě by to bylo levnější, ale právě možná proto, že jsme nevybírali nejlevnější jsme všude byli nadšení z komfortu a vybavení.
Cesta do Španělska
Cca 1500 km přes Německo, Freiburg, a ve Francii Mulhousen, kolem Lyonu a po pobřeží k Barceloně. Rozdělili jsme na 2 přespání, protože můj řidič roadtrip nerad. Bylo určitě možné jet někde mimo dálnici a kochat se. My jsme vyráželi 30.6. po práci a spali u Rozvadova, a potom po druhé ve Francii u Dijonu (konkrétně krásné městečko jak ze středověku Chalon-sur-Saone). Nebyla jsem si jistá jak bude začátkem prázdnin provoz, proto jsem volila kratší úseky a ubytování se self-checkin. Provoz nebyl, protože Německo ještě prázdniny nemělo a český prázdninový provoz asi mířil spíš na Chorvatsko a Itálii.
Nafta cca 5200 Kč, mýto cca 2100 Kč. Zkontrolovala jsem si aktuální rozdíly v dopravních předpisech, vše je víceméně podobné jako u nás.
Chalon-sur-Saone
Středověké centrum města lákalo k procházkám, v neděli trh na ulici, parkování zdarma u Salle Marcel Sembat a Parc Georges Nouelle.
Okolí Freiburgu
Jedna z variant na přespání jsem uvažovala i u Freiburgu, ale proč se vracet, když je tolik neobjevených míst. U Freiburgu je zábavní park pro děti Europapark, jeden den je na něj málo. Zdymadla na Rýně, kolem Rýnu se dá jet na kole po německé straně, ta francouzská je průmyslová pustá krajina. Zaujal mne u Hausachu ve Schwarzwaldu skanzen s typickými chalupami (Black forest open air museum. Věděli jste, že statek měl všechny hospodářské prostory v jedné budově, aby nemuseli v zimě ven? Kromě obytných světnic a komůrky pro čeledíny i stodolu a stáje). Pro milovníky růží zahrady Landhaus Ettenbühl u Hertingenu, na ochlazení v Müllheimu koupaliště s tobogany. Zajímavý je i Basel a „Dreiländereck“, netuším jak je to dnes s přejezdem hranic do Švýcarska, ale v Lörrachu na hranicich moc nekontrolovali ani před 20 lety. Je to oblast vína, švarcvaldského dortu a německého nářečí Alemannisch.
Španělsko
Španělsko jsme zůstali na severu Costa Brava, kde jsme se spíš váleli. Prošli jsme městečkem Calella, byli jsme u majáku, v kterém je muzeum, ale věž není přístupná a u telegrafní věže. Ta fungovala jenom krátký čas 1857 – 1862, kdy přeposílala pomocí světelných signálů zprávy na další věže v okolí. Z provozu ji vyřadil vlak a spolehlivější elektrický telegraf.
Jídlo
Z jídel jsme vyzkoušeli rýžovou „paellu“ a z krátkých nudlí „fideuà“, grilovanou zeleninu „escalivada“. Všude mají mořské plody „mariscos“ a ryby „pescado“. Čas oběda je až spíš ke 3. hodině a levněji vyjde dát si 3 chodové „menú del día“, které většinou zahrnuje kromě 3 chodů i pití včetně vína, sangrie nebo já si dávala bublinky „cava“. K snídani zkuste smažené tyčinky z odpalovaného těsta „churros“ a kávu s hodně mlékem „café con leche“.
Barcelona
Do Barcelony jezdí po pobřeží vlak cca hodinu a staví na několika zastávkách ve městě (z Calella 2+2 osoby 35 e) Po Barceloně se dá pohybovat nejrychleji hop on hop of Tourist Busem, modrá drasa objíždí nejvíc zajímavých památek. Na vstupy se dá vybrat některá Barcelona Card se slevami na turistické atrakce i zábavu pro děti, ale my toho s dětmi zas tolik nestíhali, tak jsme to vzali klasicky metrem k FC Barcelona, který kluci museli vidět (zrovna začala tříletá přestavba), kde jsme hodně času v muzeu. Pak už jsme prošli jenom od La Sagrada Família, jejíž dokončení 2026 je plánováno na 100. výročí úmrtí Antonia Gaudího. Prošli jsme se kolem jeho Casa Milá a Casa Battló, přes Las Rambas, uličkami gotické čtvrti, kde je i Picassovo muzeum, do přístavu. Socha Kryštofa Kolumba ukrývá vyhlídkovou plošinu. Všude je levnější koupit lístky dopředu online.
Mezi další cíle v Barceloně , které jsme nestihli patří 1. Gaudího stavba Casa Vicens a určitě park Güell, pevnost na vrcholu Montjuic a výhledy z Tibidabo.
Mezi další cíle Španělska, které jsme nestihli patří vápencové skály pohoří Monteserrat, Girona – typické katalánské městečko, Castle of Púbol – galerie Salvatora Dalího, Dalí Museum Figueres, Lake of Banyoles, opevněný klášter Sant Pere de Rodes, Ruins of Empuries – vykopávky řeckého a římského města, aquapark Water World v Lloret de Mar. Tak příště.
Roadtrip do Francie a Andorry
Po pár dnech jsme se přesouvali na jih Francie. Vzali jsme to přes Andorrské knížectví, což bylo +4 hodiny cesty. Leží obklopená Pyrenejemi v kruhovité kotlině Pokochali jsme se horami a městem Andorra la Vella. Andorra není členem EU, ale přijala euro.
8 hodiny, 660 km, 575 Kč mýto, asi 5 eur parkování, parkovišť je ve městě dost
Francie, po stopách impresionistů a římské říše
Ve Francii jsem vybrala malé městečko poblíž Avignonu Sant-Rémy-de-Provence. Oblast Provence byla rájem nejenom bohaté aristokracie, ale za ní přišli i umělci. Když projíždíte alejemi platanů, jejich skvrnitá kůra a mihotavé zlaté odlesky slunce vám připomenou obrazy impresionistů.
Navštívili jsme městečko Arles, původně galskou osadu, s římským amfiteátrem, který je jeden z nejzachovalejších v Evropě a vznikl mezi 80 pnl – 90 nl, byl pro 20-25000 diváků a v dnešní době se používá pro býčí zápasy a kulturní vystoupení, a také antické divadlo. Hlediště v obou bylo rozděleno na 4 sektory podle společenského statusu diváků.
Město Arles inspirovalo v roce 1888 Vincenta van Gogh, který tu maloval jeden motiv za druhým inspirovaný městem i okolím, měl tu Žlutý dům a jeho ložnice se objevovala v jeho obrazech. Tady si uřízl ucho a z duševních problémů způsobených životním stylem a narkotiky se pak léčil v klášteře Sant-Paul de Mausole u St. Rémy, kde namaloval za rok skoro 150 obrazů. Poblíž jsou ještě vykopávky ruin Glanum z helénské a římské doby s pozůstatky desítek domů, lázní, tržnice, fóra i chrámů.
Klidně bych ještě zajela do Avignonu, podívat se na historické centrum, palác papežů, Ramparts d’Avignon – La Porte du Rocher a Avignonský most.
Cesta do Itálie a Monako
Do Itálie jsme jeli přes Monako. To nepatří do Evropské unie, takže data a telefonování jsou dražší, platí se Eurem. Monako je plné aut, serpentin a strmých srázů. Městský stát Monako je dědičná konstituční monarchie, nezávislost na Francii získalo od roku 1861. V dnešní době vládnou již jiné rody než původní Grimaldiové, jméno rodu však zachovávají. Kasino Monte Carlo získalo Monaku značný příjem, takže občané mohou být osvobozeni od daní. Vyrazili jsme ráno pozdě, tak jsme prošli jen rychle centrum a děti chtěli akvárium (jedním z největších akvárií se chlubí i Barcelona a Janov, stačí si jen vybrat).
450 km, cca 6 hodin, 800 Kč mýto
Janov (Genoa, Genova), ráj paláců
S Kryštofem Kolumbem jsme v Barceloně začali a v jeho rodném Janově skončili. Jeho rodný domek je u Porta Soprana. Hospodářský Janov je největším italským přístavem, k tomu ale ukrývá desítky nádherných paláců (42 budov komplexu Palazzi dei Rolli je na seznamu UNESCO, hodně jich je na ulici Le Strade Nuove) a úzké uličky starého města, kde je i katedrála San Lorenzo s pruhovanou fasádu z bílého mramoru a černé břidlice. Krásné výhledy uvidíte z terasy Spianata Castelletto, ať už ve dne nebo při západu slunce.
Další zajímavá místa: lanovkou lze vyjet k pevnosti Righi, stará čtvrť Bocadasse s rybářskými loďkami a barevnými domky, park Durazzo Pallavicini
Cesta zpět
Měli jsme pokračovat ještě do Benátek, ale nakonec jsme jeli z Janova rovnou do ČR.
Cesta 1500 km, 1637 Kč mýto, 3800 nafta.
Ostrov hortenzií a ještěrek – Madeira (84)