K léčivým sirupům, které jsem vyráběla na jaře a popsala v článku Domácí bylinné sirupy, jsem teď přidala i léčivý bezinkový likér. A pak také jednoduchá pečená povidla, babiččina povidla, přesnídávky bez chemie a kompoty. A také jak sterilizovata pár tipů k zavařování. Tak do toho.
Léčivý bezinkový likér
Bezinkový likér mám jako medicínu proti bacilům, když na mne něco leze, teplý na zahřátí nebo na dobrou náladu.
Potřebujeme:
2,5 l bezinky (kuliček černého bezu)
1 l vody
1 vanilkový cukr
1 kg cukru
6 lžic silné kávy (uvařené)
1/2 l rumu
Postup:
Bezinky a vodu vaříme 15 min. Potom co nejvíc vymačkáme a přidáme 1 kg cukru, 6 lžic kávy, vanilkový cukr a vaříme, až se vše rozpustí asi 3 min.
Druhý den přidáme rum, dobře promícháme a nalijeme do sklenic. Prý vydrží v chladu i víc než rok. U nás nevydrží ani do jara, protože se vypije.
Poznámka
Plody bezu jsou jedovaté a je nutné je povařit!
Pečená švestková povidla
Pokud vám nevadí řidší povidla, lze je udělat nejenom ze švestek, ale i z jablek a hlavně za hodinu a bez míchání.
Potřebujeme
- 2 kg švestek
- 50 dkg cukru krupice
- 2 lžíce octu
- 1/2 kávové lžičky mleté skořice
- 4 polévkové lžíce rumu
- 3 tlučené hřebíčky
Postup
Umyté švestky vypeckovat a dát do hlubšího pekáče. Já používám teflonovou Remosku, protože troubu nemám. Pocákáme octem, promícháme a dáme péct na 200-250°C do trouby. Pečeme 20-25 minut, nemícháme. V Remosce jsem pekla o něco déle.
Pak nasypeme na švestky 25 dkg cukru a pečeme dalších 15 minut. Poté ještě jednou 25 dkg cukru a dalších 15 minut péct. Pokud se vám zdají řídká, můžete dobu ještě o cca 15 minut prodloužit.
Po upečení přidáme rum, skořici a roztlučené hřebíčky. Zamícháme a rozmixujeme. Horká povidla naplníme do sklenic a otočíme dnem vzhůru.
K Remosce se vůbec nepřichytilo, pokud používáte klasický plech, je možné podložit pečícím papírem, který nejprve namočíte do studené vody a pomačkáte.
Babiččina povidla
Potřebujeme
3 kg švestek
1,2 kg cukru, pokud jsou kyselé, tak více
200 ml ocet
Postup
Švestky v hrnci promícháme s cukrem a octem a necháme odstát 8-24 hodin, aby pustily šťávu. Potom vaříme 1 hodinu na silnějším plameni a další 2 hodiny na slabo. Chce to míchat, aby se nepřichytila. Voda se vypaří a krásně zhoustnou a ztmavnou.
Jednoduchá ovocná přesnídávka
Děti už dávno vyrostli, ale já mám přesnídávku ráda do jogurtu nebo na dezerty. Třeba s piškoty nebo zalité Salkem.
Vykrájená jablka včetně slupek povaříme s trochou vody, rozmixujeme a plníme do sklenic. Slupka obsahuje pektiny, které fungují jako zahušťovadlo. Podle kyselosti jablek můžete dosladit.
Kompoty
Jablečný kompot
Do hrnce dáme vařit vodu, cukr, skořici, hřebíček a špetku kyseliny citronové. Přidáme oloupaná vyjkrojená jablka nakrájená na čtvrtky. Povaříme pár minut a plníme do sklenic.
Švestkový kompot
Půlky švestky naplníme do sklenic a zalijeme cukerným roztokem z 1 l převařené vody a 300 g cukru. Švestkový kompot sterilujeme při 80 °C po dobu 20 minut.
Sterilizace
V myčce
Dobře uzavřené sklenice s kompoty a přesnídávkami vložíme do myčky do obou košů a zapneme na program 80´C, necháme i během sušení.
V mikrovlnce
Výkon 700 W = 6 min/1 ks
Výkon 750 W = 5 1/2 min/1 ks
Výkon 800 W = 5 1/4 min/1 ks
Výkon 850 W = 5 min/1 ks
Výkon 900 W = 4 1/2 min/1 ks
Tipy na zavařování
- Sklenice pořádně vymýt, lépe vyvařit v hrnci vody nebo alespoň vypláchnout horkou vodou
- Víčka raději koupit nová
- Před uzavřením hrdlo důkladně osušit a očistit