Než jsem se probrala ze zimního spánku, první jarní rostliny jsou dávno odrostlé. Než však doroste jarní zelenina, máme byliny. Zdraví z přírody doplní chybějící vitamíny a minerály. Jak a kde sbírat najdete dole. Také si můžete přečíst dřívější článek o výrobě léčivých sirupů.
Bršlice kozí noha
Do nedávna to byl nenávíděný plevel, který se mi cpe do zahrady, dnes jsou to nejoblíbenější byliny. I morče ji miluje. Zdraví z přírody pro všechny. Obsahuje vitamín C, minerální látky (železo, mangan, sodík), silice, třísloviny, hořčiny, tanin či organické kyseliny. Podporuje trávení, působí protizánětlivě a detoxikačně, odvádí z těla nepotřebné látky, působí proti embolii a rozpouští kyselinu močovou (vhodná pro léčbu dny).
Mladé lístky bršlice můžete přidat do smoothie, nasekat na salát, jako bylinku na chleba s máslem nebo sýrem, do tortily přidat pár lístků místo salátu, nasekat do karbanátků. Já si teď dělám smoothie z banánu a bršlice.
Jako se vším, nepřehánějte to.
Kopřiva dvoudomá
Kdo by neznal tu pálivou čarodejnici. Kopřiva obsahuje kromě vitamínů B2, C, K, také kombinaci minerálů (železo, hořčík, vápník, křemík, fosfor), chlorofyl, vlákninu, flavonoidy, karotenoidy, serotonin, histamin a organické kyseliny. Pročišťuje krev, snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá při problémech s močovými cestami. Je však velmi silná, proto je třeba ji užívat střídmě. Odvar z kopřivy můžete použít pro krásnější vlasy, pookožku bez lupů, pleť bez ekzémů a skvrn a nehty bez plísní.
Detoxikační kúra s kopřivou
Na pročištění použijte buď kopřivový čaj nebo účinnější výluh za studena. Večer nasekejte na menší kousky listy a nať z hrsti mladých rostlin, zalijte studenou vodou a nechte přes noc louhovat. R8no přeceďte a pijte týden.
Z mladých kopřiv si můžete udělat i špenát, kopřivovou omeletu, jarní polévku, přidat do sekané, či do smoothie. Ještě mne napadají kopřivové špecle a halušky. Všude tam, kde byste použili špenát nebo jarní bylinky.
Sedmikráska chudobka
- Má protizánětlivé a hojivé účinky.
- Pomáhá při léčbě zánětů močových cest a ledvin.
- Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a jater.
- Pomáhá při kašli a zahlenění organismu.
- Podporuje vykašlávání
- Používá se na špatně se hojící rány.
- Zlepšuje stav pokožky a léčí vyrážky, akné, lupénku, bercové vředy.
- ebudete litovat. Je to ideální bylinka při kašli, zahlenění a zánětu průdušek, při nachlazení a na jarní pročištění. Pomáhá též při nechutenství a poruchách trávení, zlepšuje kožní problémy včetně zaléčení pupínků po bodnutí hmyzem a drobných ranek. Květy sedmikrásek je nejlepší jíst čerstvé, takže třeba v salátu či na namazaném chlebu. Poranění kůže potírejte šťávou z rozmačkaných listů. Na léčbu kašle či pročištění organismu se hodí čaj.
Pestrý jarní salát nebo koktejl
Do koktejlů, ale i do salátů můžete přidat sedmikrásky, mladé listy pampelišky, řebříček, kontryhel, květy fialek, listy lesních jahod, ostružin, malin.
Prvosenka jarní – petrklíč
Čaj z květů a stonku petrklíče usnadňuje vykašlávání, odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Pomáhá tak při zánětu průdušek a zápalu plic. Tlumí záněty, ale i bolesti hlavy a horečky. Po vlasové koupeli z prvosenky budou vlasy hedvábné a jemné.
Medvědí česnek
Sice teď už odrostl, ale výčet jarních bylin by bez něj nemohl být kompletní. Prý jej medvědi vyhledávají po zimním spánku, aby si pročistili žaludek, střeva a krev. Ideální jako omlazující a pročišťující kúra. Snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá odstranit závratě, pocit tlaku v hlavě a úzkost. Pomáhá s tuberkulózou i vodnatostí, dokáže zbavit dušnosti, zahlenění a urputného kašle. Nejlepší je syrový, případně mražený. Sušením a vařením ztrácí sílu.
Podběl lékařský
Bylinka, která rostla dříve všude, v posledních letech pomalu mizí. Je skvělá, ale je třeba k ní přistupovat s respektem. Léčivka uvolňuje hleny a má silné protizánětlivé účinky, hodí se tedy skvěle k léčbě kašle, zánětu průdušek, ale i tuberkulózy. V těchto případech se popíjí ve formě čaje.
Obsáhly výčet jarních bylin na webu Ekozahrady.
Kde sbírat byliny a zdraví z přírody
- Sbírat jenom to, co poznáme
- Sbírat na čistých a zdravých stanovištích
- Trháme jen části rostlin, opatrně a s citem tak, abychom rostliny nepoškodili
- Nepřehánět s množstvím bylin, které sníme
*****
Nechcete přijít o nové články? Sledujte nepravidelný Emin deník na Facebooku nebo tipy na výlet na Instagramu.
Další články