Jarní procházky jsou ideální ke sbírání bylinek na výrobu bylinných sirupů na nachlazení, na rýmu i na průdušky. Sirupy nám dělala maminka, když jsem byla malá a také bylinkové čaje, takže je to taková milá vzpomínka na dětství. Navíc v dnešní době, kdy zapomínáme, že existují i jiné možnosti než se bavit a nakupovat online. Pro rychlou navigaci můžete využít tlačítka. Jitrocelový sirup na průdušky. Rychlý cibulový sirup na kašel. Rýmovníkový sirup nevařený při prýmě. Rýmovníkový nebo pampeliškový sirup vařený při rýmě a nachlazení. Pampeliškový olej na suchou pleť a proti otokům. Bezový sirup nevařenýa Bezový sirup vařený při nachlazení,ale i na běžné pití. A jako bonus Konopná mast na ekzém a proti stárnutí pokožky.
Obecně k výrobě
Bylinky sbíráme za sucha kolem poledne, kdy jsou květy nejvíce rozvité, na čistém místě. Listy omývám, květy ne, aby se z nich nevymyl pyl. Mohu je nechat chvíli rozložené odležet,, aby z nich vylezli broučci.
Při pročtení postupů výroby třtinového, stévie a dalších “zdravých” cukrů nepovažuji za zdravý žádný, jen med. Takže raději omezuji cukr v běžném životě a zde ho beru jako konzervant, přijde mi, že bílý konzervuje lépe než třtinový, takže se sirupy ve sklepě nezkazí. Určitě uchovávat v chladu a temnu. Konzervují samozřejmě i citrusy nebo kyselina citronová. Převařený sirup nepotřebuje tolik konzervantu, ale zase se vařením ničí vitamíny.
Louhujeme ve velké uzavřené sklenici (1,5 l nebo 5 l od okurek). Připravený roztok přecedíme buď přes husté sítko, nebo přes pláténko. Může to být i bavlněná plína. Pokud se vám z ní zabarvení z rostlin nepodaří vyprat, poradím vám v některém z následujících článků.
Sklenice na sirup/olej důkladně vymyjeme a raději ještě vypláchneme horkou převařenou vodou, aby sirup neplesnivěl. Plníme ihned do sklenic a při zavírání otřeme důkladně do sucha a čista hrdlo i víčko, přetočíme vzhůru nohama do vystydnutí. Skladujeme na chladném a temném místě, nevařené v lednici.
Jitrocelový sirup rozpouští a uvolňuje hleny, usnadňuje odkašlávání, ulevuje při zánětech průdušek a mandlí, je dobrý proti kašli a nachlazení, posiluje horní cesty dýchací. Užíváme 3x denně velkou lžíci (nejpozději v cca 17 hod odpoledne, aby uvolňování hlenů nerušilo spánek). Obecně k výrobě sirupů
Potřebujeme:
jitrocel kopinatý (ten s dlouhými listy), sbíráme v období květen až srpen
cukr nebo med
Výroba:
Listy jitrocele omyjeme a natrháme na malé kousky. Vrstvíme do sklenice střídavě natlačíme cca 1cm natrhaných lístků jitrocele, zasypeme cukrem nebo zalijeme medem a opět natlačíme lístky jitrocele. Opakujeme, dokud není sklenice plná, poslední vrstva je cukr.
Sklenici zavřeme a necháme 10-14 dní stát na teplém místě, dokud nepustí šťávu a cukr se nerozpustí (ne na přímém slunci). Po deseti dnech sirup slijeme, listy vymačkáme a vyhodíme. Skladujeme v lednici. Z 1,5l sklenice dostanete cca 500 ml sirupu.
Jednoduchý a účinný při prvních příznacích nachlazení, na kašel a průdušky. Cibule povzbuzuje trávení, dezinfikuje ústní a nosní dutinu, pomáhá rozpouštět hleny a tlumí bolest. Obecně k výrobě sirupů
Potřebujeme:
1 cibule
1 citron (nemusí být)
cukr
Postup:
Do sklenice proložíme plátky cibule, citronu a prosypeme cukrem. Necháme několik hodin odstát a můžeme užívat. Buď scedíme, nebo já ho nabírám lžičkou přímo ze sklenice. Má krátkou trvanlivost, takže každý den dělám čerstvý.
Potřebujeme:
50 větších lístků rýmovníku (čím více, tím účinnější bude sirup)
cukr
citrus
Postup:
Obdobně jako jitrocelový sirup. Lístky nakrájíme na menší kousky, proložíme plátky citrusů a cukrem do větší uzavíratelné sklenice. Napěchujeme sklenici střídavě vrstvami, uzavřeme a necháme stát na okně. Cukr se během několika dní rozpustí a listy pustí šťávu. Občas můžeme promíchat a hlídáme, aby neplesnivěl. Vzniklý sirup přecedíme přes pláténko, vymačkáme a ve sklenicích skladujeme v lednici.
Protože mám z rýmovníku na okně prales (je velmi nenáročný), dělám většinou sirup rychlý čerstvý (obdobně jako cibulový). Nakrájené lístky prosypu cukrem a nechám pár dní pustit šťávu a rovnou používáme.Rýmovníkový nebo pampeliškový sirup vařený
Pampelišky sice už pomalu odkvétají, ale ještě se dají na kopcich nebo u lesa najít. Obecně k výrobě sirupů
Potřebujeme:
20-30 lístků rýmovníku/350 květů pampelišky (smetánky lékařské)
citron (nebo jiný citrus)
vodu
cca 1 kg cukr krupice
Postup:
Do horké vody vložíme lístky rýmovníku (květy pampelišek) spolu s plátky očištěného citrusu tak, aby byly ponořené, a necháme stát do druhého dne. Druhý den přecedíme přes husté sítko nebo plátno, odvar přivedeme k varu, ztlumíme plamen, přisypeme cukr a za občasného míchání vařéme dokud lehce nezhoustne. Až se vyvaří většina vody hlídejte, ať nezpění a neuteče z hrnce. Správnou konzistenci sirupu vyzkouším, když kápnu na studený talířek, dokud se roztéká, je příliš řídký. Teplý sirup naplníme do umytých skleniček, pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Smetánka lékařská
Z květů pampelišek lze vyrobit i účinný olej, který má skvělé účinky na pleť. Lze použít na suchou a rozpraskanou kůži, v péči o obličej a rty a při bolesti svalů. Eliminuje teplo, zmírňuje otok a zánět, takže lze využí i u oteklých prsou, napjatých svalech v zádech a krku. Obecně k výrobě
Potřebujeme:
2 šálky pampeliškových květů
1 šálek nosného oleje (já použila olivový a mandlový 50:50, ale můžete použít i jiný např. avokádový, jojobový)
Postup:
Pampelišky necháme na čisté utěrce odležet a proschnout 24 hodin, protože obsahují dost vody. Dáme do čisté nádoby, zalijeme olejem a přikryjeme kusem látky, kterou zagumičkujeme. Necháme na teplém místě odstát 2 týdny (kvůli obsahu vody v květech raději ne déle, aby nevznikla plíseň). Můžeme urychlit vložením do teplé vodní lázně (nevařit, na nejnižší stupeň) na 12-24 hodin, pak můžeme buď zcedit nebo ještě týden louhovat na okně. Zcedíme a necháme olej několik hodin odpočinout. Pokud byla v květech voda, shromáždí se na dně nádoby.
Bezový sirup můžeme dávat pii nachlazení po lžičkách, nebo s ním osladíme čaj. My ho používáme i jako sirup do vody na pití. Obecně k výrobě sirupů
Potřebujeme
40 velkých květů černého bezu
3 l vařící vody
10 dkg kyseliny citronové
1 bio citron
3 kg cukru
Postup:
Květy černého bezu dáme do sklenice a zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Necháme tři dny a občas zamícháme. Pootom přecedíme a slijeme do lahví.
Potřebujeme
40 velkých květů černého bezu
3 l převařené vychladlé vody
1 citrony
3 kg cukru
Postup:
Květy vložím do čisté sklenice od okurek, přidám nakrájené citrony, zaliju vychladlou vodou a nechám přikryté 24 hodin louhovat. Poté přecedím přes plátno, vymačkám tekutinu, vsypu cukr a zahřívám na sporáku, dokud se nerozpustí. Z vrchu seberu pěnu, horké plním do lahví a ihned zavřu.
Konopná mast na atopycký ekzém a lupéku
A jako bonus na závěr recept od mé sestřenky na domácí konopnou mast na ekzém a lupénku, suchou pokožku a proti stárnutí pokožky. Obecně k výrobě
Potřebujeme:
Konopí (palice obsahující thc nejsou legální, i když účinek při smíchání s listem 1:2 by byl vyšší, lze použít i zbytky listů, stonky, záleží jaké máte možnosti)
1 litr sádla, žluté nebo bílé lékařské vazelíny, nebo mandlové máslo, tam už je cena vyšší
Postup:
Sušené konopí rozdrobíme (rozmixujeme). Sádlo rozpusťíme na mírném plameni (nesmí se vařit), vsypeme konopí, aby bylo ponořené a necháme 14 dní louhovat. Každý den zahřejeme dokud se sádlo nerozpustí (opravdu jen mírná teplota ať se nepřipálí a vysoká teplota ničí léčivé účinky). Za 14 dní přes plátno sllijeme a vyždímáme.
1 thought on “Domácí bylinné sirupy na nachlazení”