Stávala jsem před plnou skříní 40 minut, několikrát jsem se převlékla, a pak jsem zase natáhla džíny a triko, protože jsem neměla co na sebe. Zdá se vám to povědomé? Poradím vám, jak to změnit, aniž byste si na to museli vynahradit celý den nebo museli všechno oblečení vyházet. Zkuste minimalismus ve skříni.
- Rozmyslete se, jak trávíte svůj čas
- Jak vyhazovat
- Kam s vyřazeným
- Kolik toho potřebujete
- Jak složit šatník
- Co nakupovat
Jak trávíte svůj čas?
Zamyslete se, kolik procent svého času věnujete čemu a podle toho byste měli mít i vybavenou skříň. Pokud jste 60% procent svého času v práci a zbytek trávíte v tělocvičně nebo doma, mělo by téměř 2/3 skříně zabírat oblečení do práce, potom pohodlné oblečení na doma a sportovní.
Jak vyhazovat
Vyřazování je vlastně úplně jednoduché. Ihned zabalte do pytle vše, co je zničené, děravé, fuflikaté, příliš velké a odneste to do kontejneru na textil. Nenechávejte si to ani na doma, protože určitě nechcete, aby si sexy soused odzhora přišel půjčit sůl a viděl vás v tom.
Máte oblečení, do kterého chcete zhubnout? Zhodnoťte, jak moc je reálné, že skutečně v následujícím půlroce zhubnete, a pak to VŠECHNO vyhoďte. Přeci si zasloužíte odměnit při splnění tak náročného cíle novým oblečením.
Oblečení na speciální příležitosti prohlédněte, jestli v něm skutečně někam půjdete, jestli se za něj nestydíte a zda ho nemáte příliš moc. Sexy barové šatičky jsou sice fajn, ale kolikrát měsíčně do toho baru jdete? Když je to jednou za rok, jedny šaty stačí.
Vyřazování ostatního oblečení do práce, na sport, na doma, to pak záleží jestli ho máte nacpané skříně nebo jde skříň ještě zavřít. Pokud ho je rozumně, když někam jdete, stačí vylovit něco, co jste dlouho neměly. Když se vám to moc nelíbí a jdete se převléct, že to není ono a stane se to s jednou věcí dvakrát, víte, že ji můžete poslat s klidným svědomím dál. Protože ji prostě nosit nebudete.
Pokud máte narvané skříně, pak to chce trochu třídit, dát na hromádky podle druhu a vyhodit barvy, které nemáte rády a nesluší vám, nejošklivější kusy, pokud je od některé barvy víc. A pak postupně vyhazovat, co si 2x nevezmete.
Kam s vyřazeným oblečením?
Udělejte výměnu s kamarádkami, obdarujte sestry, nebo kamarádky odrostlou dceru. Oblečení můžete dát na charitu nebo, pokud máte kvalitní věci nebo na to máte nervy a čas, je můžete zkusit prodat. Ale „hadrů“ je dnes všude plno. Jako poslední možnost bych viděla kontejner na tříděný odpad.
Kolik věcí skutečně potřebuji?
Kolik oblečení skutečně potřebujete? Zaleží nejenom na tom, jak trávíte svůj čas, ale i jak často perete. Pokud nejste módní nadšenci, kteří potřebují na každý den třikrát něco jiného, ale stačí vám se v oblečení dobře cítit a být rychle oblečená, stačí mít většinu věcí 2, max. 4x.
Zdá se vám to málo? 2 kalhoty, 2 sukně, 2 šaty a mohu jít každý den do práce v něčem jiném. 2 saka (pokud je nosíte), kožená bunda, jarní kabát, případně kabát do deště. Do přírody šusťákovou a softshellovou bundu. Dva propínací svetříky, 2 přes hlavu. Na zimu kabát a zimní bundu.
Topů, trik, tílek, halenek můžete mít víc, ale když se to tak vezme, se 2 od každého druhu to jde také. Jednou si vezmete do práce top, podruhé šaty, potřetí halenku. Pokud sportujete, ale ne každý den, 2 funkční trika a 2 mikiny na střídačku stačí. Na léto dvoje kraťasy. Když jsou jedny špinavé, nosíte druhé, případně si vezmete sukni.
I když se to může zdát málo, většina lidí si stejně oblíbí pár věcí, které nosí pořád dokola. Nač tedy skladovat hromadu oblečení, o které musíte pečovat, přerovnávat ho, uklízet, pokud vám nedělá radost? Já si užívám šaty, takže z původních 2 pletených, 2 úpletových, 2 letních se mi počet rozrostl několikanásobně. Ale o to jednodušší oblékání ráno mám, když nemusím hledat, co k čemu ladí. A kalhoty mám vážně dvoje.
Jak složit šatník
Když už máte rozmyšleno, jak trávíte svůj čas a šatník se pomalu vyprazdňuje, vidíte, co bude potřeba doplnit. Čím jednodušší šatník budete mít, tím lépe se vám bude kombinovat, ale přitom se barev bát nemusíte. Inspirujte se tzv. capsule wardrobe. Nebojte se sepsat si, co vám v šatníku chybí, a to pro jakou příležitost na jednotlivá roční období.
Jak nakupovat
Pomalu se dostáváme k poslednímu bodu a to k pořízení oblečení. Když se trochu uvolnilo místo ve skříni, vidíte, co skutečně potřebujete. Poptejte se mezi kamarádkami, možná se rády zbaví něčeho, co nenosí. Nebála bych se ani charitativních obchodů, bazarů a secondhandů. Nejenomže ušetříte peníze i planetu, navíc vidíte, jak to vypadá po vyprání, takže vás nemůže nic zaskočit. Pokud si myslíte, že v obchodě je oblečení čistější, věřte tomu, že je to jen váš pocit. Látky jsou napuštěné chemií jako ochrana proti hlodavcům a plísním při transportu a také se z nich pak lépe šije.
Při výběru oblečení myslete na to, jestli vám oblečení bude ladit k tomu co máte doma, a zda skutečně ty 4.džíny nebo 8.party top potřebujete. Zda je využijete. Budete z nového kusu mít radost často, nebo vám přinese akorát stres, když se nebude chtít vejít do skříně a budete se o něj muset starat a nakonec ho ještě musíte vynést do kontejneru.
Minimalismus ve skříni
Vždyť „ekodomov“ není jenom ekologický, ale i ekonomický a jednoduchý. Nač si komplikovat život.
Tento článek patří do série Ekodomov. Minimalismus ve skříni jsou nápady pro ty, kteří nechtějí trávit půl hodiny před plnou skříní a zjišťovat, že nemají co na sebe. Další články ze série jsou Vím skutečně co jím, a Minimalismus v kuchyni. Na srpen připravuji článek o obalech a odpadech.
1 thought on “Minimalismus ve skříni”